Wraz z Nowym ładem zaszły zmiany mające na celu zachęcenie większej grupy podatników do przejścia na ryczałt. W tym celu rząd poszerzył listę zawodów określanych jako wolne i zmniejszył stawki podatkowe dla wybranych branż. Czy zmiany dotyczą również prawników prowadzących działalności? I czy taka forma rozliczenia będzie dla nich odpowiednia?

Zawód prawnika - wolna profesja

Zmiany zachodzące na gruncie ryczałtu nie obeszły także prawników, którzy razem z m.in. psychologami, fizjoterapeutami, architektami, inżynierami budownictwa i księgowymi zostali objęci mianem wolnych zawodów i od tej pory mogą rozliczać się za pomocą ryczałtu, a nie jak wcześniej, liniówką lub na zasadach ogólnych.

Ryczałt dla prawnika - stawki ryczałtu

Obniżenie stawek dla ryczałtowców wykonujących wolne zawody zapowiedział rząd przed początkiem 2021 roku i słowa dotrzymał. Dla osób wykonujących takie zawody z branży prawniczej jak adwokat, notariusz i radca pracy oznacza to, że stawki zostały obniżone z 20 do 17%. Ponadto zwiększono limit maksymalnych przychodów, jakie może osiągnąć przedsiębiorstwo, by zakwalifikować się do rozliczenia ryczałtem, wcześniej wynosiły one 250 000 euro, teraz aż 2 000 000 euro. Trzeba przyznać, że jest to dobra zachęta do rozważenia tej opcji rozliczenia jeśli chodzi o zawody prawnicze, zwłaszcza, że działalność gospodarcza, jaką wykonują przedstawiciele zawodów prawniczych wiąże się raczej z relatywnie niskimi kosztami w stosunku do przychodów, co oznacza, że ryczałt pozwoli na oszczędność w kieszeniach prawników.