Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją założyć?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia biznesu. Założenie jej nie jest trudne od strony formalnej, jednak warto dokładnie zdawać sobie sprawę, jakie wnioski należy wypełnić. O czym pamiętać podczas zakładania działalności gospodarczej?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Aby wystartować z biznesem, trzeba dopełnić kilku formalności. Możesz zrobić to zarówno w trybie stacjonarnym, jak też internetowym. W pierwszym przypadku należy udać się do Gminy i wypełnić papierowy formularz, natomiast uzupełnienie wniosku online wymaga utworzenia konta w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dokument taki stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS, GUS oraz Urzędu Skarbowego, więc nie musisz podejmować dodatkowych działań w celu uzyskania numeru REGON i NIP.

W przypadku składania wniosku online konieczne jest złożenie elektronicznego podpisu – w tym celu musisz posiadać certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAp.

O czym należy pamiętać, zakładając jednoosobową działalność gospodarczą?

Podczas zakładania firmy kluczowe jest stworzenie jej nazwy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Dobieranie dodatkowego określenia nie jest konieczne – wybór ten należy do Ciebie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak określić jej przedmiot?

Określając przedmiot jednoosobowej działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę Polską Klasyfikację Działalności. Przedsiębiorca wskazuje tutaj czym dokładnie będzie się zajmował – jakie produkty lub usługi będzie można u niego kupić.

Katalog SEO