Brand hero, czyli przedstawianie wartości marki i jej cech charakterystycznych za pomocą postaci stworzonej na potrzeby kampanii to znowu coraz popularniejsza forma promocji. Czy to rzeczywiście tak skuteczne narzędzie marketingowe?
Jeszcze do niedawna marketerzy uznawali tą metodę za zbyt infantylną, jednak obecnie prawie każda marka posiada swoja własną postać. Czy każda firma potrzebuje swojego bohatera? Czy są takie, które nie powinny go mieć? Pierwsze brand hero zostało użyte przez firmę Michelin i był to Bibendum, czyli sterta opon w kształcie ludzika, który stał się później bardziej rozpoznawalny niż sama marka.
Jak działa brand hero
Konsument podczas decyzji zakupowej ma zazwyczaj do wyboru kilka produktów tej samej jakości oraz w podobnej cenie. Wtedy do głosu dochodzi właśnie brand hero. To bohater marki pozwala klientowi ją zapamiętać oraz buduje relacje oparte na emocjach i skojarzeniach. Klient przypomina sobie wtedy historie bohatera, a za sprawą uczuć jakie do niego żywi, przenosi się w jego świat. Dzieje się tak, za sprawą dobrze opowiadanego storytellingu, który jednocześnie powinien przedstawiać zalety produktu i różnić się od klasycznego przekazu reklamowego. Dobrymi przykładami brand hero są: Serce i Rozum, Henio z reklamy TESCO czy Mały Głód.
Czy każda firma powinna mieć swojego bohatera
Każda marka może stworzyć swojego bohatera, pod warunkiem że będzie umiała dopowiedzieć do niego ciekawą i nieszablonową historię, którą zapamiętają odbiorcy. Bohater marki musi być częścią całej jej komunikacji, musi przeżywać emocje, przedstawiać konkretne postawy a nawet pokonywać przeszkody.
Jednak należy pamiętaj, że przed markami, które decydują się na brand hero stoją spore wyzwania tworzenia strategi treści oraz relacji w social mediach. Wymaga to od nich dużej kreatywności treści nawiązującej do produktów, ciekawych historii, które będą często udostępniane w mediach społecznościowych oraz umieszczania bohatera w różnych sytuacjach.
Błędy popełniane przez marki
Bohater marki powinien występować w kontekście konkretnych wydarzeń, w których bierze udział. Marki często popełniają błędy nie nadając imienia swoim bohaterom, lub nie nadając im właściwych cech wyróżniających. Wiele firm inspiruje się już istniejącymi brand hero albo też wpisuje go jedynie w kampanie w konkretnym kanale a nie w koncepcje całej marki.
Brand hero powinien być przede wszystkim dopasowany do grupy docelowej, do której ma dotrzeć. Musi mieć podobne cechy charakteru i przeżywać podobne problemy. Nie można przy pomocy brand hero bezpośrednio eksponować korzyści produktów, ponieważ konsumenci szybko zorientują się o co chodzi i nie będą zainteresowani śledzeniem dalszych przygód bohatera.
Zobacz też: