W obrocie gospodarczym faktura jest najczęściej występującym dokumentem. Ustawa o VAT dokładnie wskazuje jakie elementy powinna zawierać, a także wyróżnia różne typy faktur, np. faktura vat, faktura bez vat, faktura pro forma, faktura zaliczkowa, faktura końcowa, faktura eksportowa, faktura wdt, faktura moss i wiele innych. Dobry program do fakturowania pozwala wystawienie wszystkich tych typów faktur z zachowaniem zgodności z przepisami ustawy o VAT. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę wybierając program do fakturowania. 

Wygoda - najważniejsza cecha programu do fakturowania

Program do fakturowania wspierający powinien cechować się przede wszystkim intuicyjnością, która przekłada się na łatwość obsługi. Dobry program do fakturowania powinien cechować się również łatwą dostępnością tzn. by był możliwy w obsłudze na wszystkich urządzeniach - laptop, tablet i smartfon.

CRM - zarządzanie relacjami z klientem

Moduł CRM funkcjonujący obok programu do fakturowania jest dużym wsparciem dla przedsiębiorcy, który przy każdorazowym wystawianiu faktur nie musi na nowo uzupełniać danych kontrahenta. Dodatkowo wszystkie informacje o kliencie jak np. numer kontaktowy, mail, płatności są dostępne w jednym miejscu. Umożliwia to sprawne zarządzanie relacjami z klientami.

Katalog produktów i usług w programie do fakturowania

Program do fakturowania wspiera również prowadzenie katalogu produktów i usług, które kumuluje w jednym miejscu informacje o posiadanych towarach. Wystawiając fakturę system fakturujący automatycznie zaciąga takie dane jak nazwa, cena netto, stawka VAT. Co ważne rozwiązanie to wspiera monitorowanie stanu posiadanych produktów. Taka automatyzacja pozwalająca zachować ciągłość funkcjonowania firmy, stanowi nieocenioną wartość, bez której prowadzenie własnej działalności byłoby mocno uciążliwe. 

Weryfikacja kontrahentów a program do fakturowania

Kompleksowy program do fakturowania pozwoli na weryfikację kontrahentów w kilku obszarach np.:

  • w obszarze zadłużenia i rzetelności finansowej - mając dostęp do krajowych baz dłużników i giełd długów. Jeszcze lepsze efekty zapewniają programy do fakturowania posiadające integrację z krajowymi wywiadowniami gospodarczymi.
  • w obszarze podatkowym - weryfikacja w bazie Ministerstwa Finansów i VIES - przeniesieniu obowiązku opłacania podatku przez nabywcę. Integracja z tymi instytucjami da nam pewność, że kontrahent regularnie płaci podatek VAT. 

Wystawione faktury księgowane automatycznie 

Rozbudowany program fakturujący posiadający opcję automatycznego księgowania wystawionych faktur. System taki jak np. wfirma.pl samodzielnie rozpoznaje prawidłowo moment powstania obowiązku podatkowego, dzięki czemu mamy pewność co do bezbłędności zapisów księgowych.