Założenie konta firmowego jest jedną z pierwszych rzeczy, o jakich myślą początkujący przedsiębiorcy. O czym warto wiedzieć otwierając konto biznesowe? Z artykułu dowiesz się, kiedy założyć konto firmowe.
Obowiązek zakładania konta firmowego
Nie każdy przedsiębiorca rejestrujący się w CEIDG jest zobowiązany do założenia osobnego konta dla swojej firmy. Z tego obowiązku zwolnieni są przedsiębiorcy nie rozliczający podatku VAT oraz niezatrudniający żadnych pracowników. Choć zatem możemy rozliczać swoją działalność w początkowym okresie jej funkcjonowania używając konta osobistego, warto rozważyć stworzenie dodatkowego rachunku. Dlaczego?
Pierwszy powód jest dość prozaiczny i dotyczy psychologicznego spojrzenia na stan konta bankowego. Warto już od pierwszych chwil prowadzenia działalności gospodarczej pamiętać, że pieniądze firmy nie stanowią naszego prywatnego majątku. Dobrym nawykiem jest traktowanie swojego konta osobistego tak, jak gdybyśmy opłacali jednego z naszych pracowników – niezależnie od obrotów przelewając na nie co miesiąc z góry ustaloną kwotę.
Dzięki temu unikniemy iluzji posiadania mnóstwa pieniędzy na osobiste wydatki, która stanowi szczególne zagrożenie dla przedsiębiorców opłacających początkowo tzw. mały ZUS. Odkładając już od początku funkcjonowania naszej działalności dodatkowe środki na pokrycie generowanych przez firmę kosztów znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że utrzymamy się na rynku niezależnie od generowanego zysku.
Dodatkowe zalety zakładania konta firmowego
Niektórzy przedsiębiorcy ze względu na pewne zawiłości natury księgowej nie będą chcieli współpracować z firmami rozliczającymi się przy użyciu konta osobistego. Ponadto często zdarza się, że banki zastrzegają w regulaminie konta zakaz lub pewne obostrzenia związane z wykorzystywaniem konta indywidualnego do transakcji biznesowych.
Otworzenie od początku istnienia firmy dedykowanego do tego celu konta bankowego pozwoli nam zatem prowadzić nasz interes znacznie spokojniej oraz zmniejszy ryzyko problemów rozliczeniowych, które są jednym z najbardziej stresujących elementów rozpoczynania swojej pierwszej działalności gospodarczej.
Ponadto banki prześcigają się w oferowaniu klientom biznesowym najróżniejszych bonusów finansowych. Często zdarza się, że otrzymamy kilkaset złotych za samo tylko regularne dokonywanie przelewów do ZUS-u czy przeprowadzanie podobnych, rutynowych dla przedsiębiorcy operacji. W wielu przypadkach zyskamy również zamawiając terminal płatniczy banku czy korzystając z jego oferty kredytowej.
Jak najbardziej skorzystać na założeniu konta firmowego?
Otworzenie takiego rachunku może zatem stanowić dodatkowy zastrzyk gotówki dla naszej firmy. Zanim jednak pozwolimy się omamić rozdawanymi przez bank środkami, dokładnie sprawdźmy warunki korzystania z konta po ustąpieniu okresu promocyjnego (który trwa zazwyczaj od roku do dwóch lat).
Ostatecznie – w dłuższej perspektywie czasu znacznie więcej zyskamy wybierając bank oferujący niższe opłaty za prowadzenie konta czy wykonywanie przelewów niż miałoby to miejsce w przypadku otrzymania jednorazowej premii.