Podczas swojej kariery zawodowej chcemy się ciągle rozwijać. Stale podnosimy swoje kwalifikacje, dostajemy awansy. W końcu stajemy przed wyborem etat czy biznes? Obie formy pracy mają swoje plusy i minusy. Która więc będzie lepsza dla nas?

Etat czy biznes - co wybrać?

Wszyscy znamy takie osoby, które doskonale czują się w pracy na etacie. Nie wyobrażają sobie prowadzić firmy i samemu zajmować się wszystkimi papierami. Jednak są również tacy, którzy w korporacji się duszą. Czują się jakby ktoś podcinał im skrzydła. Większość, więc zastanawia się, co wybrać etat czy biznes? Ty również właśnie stoisz przed takim wyborem? Oto kilka aspektów obu tych przypadków.

Czas pracy

Tutaj wciąż słyszymy, że prowadząc firmę pracuje się 24 godziny na dobę, zarywa noce oraz nie ma wakacji. Z kolei pracując na etacie musimy być dyspozycyjni jedynie 8 godzin dziennie i to tylko 5 dni w tygodniu. Czy jednak obie z pogłosek są prawdą? Nie zawsze. W jednym i drugim czas pracy bywa ruchomy. Na etacie, czasem zdarza się tak, że musimy zostać po godzinach lub przyjść w weekendy. Jeśli chodzi o własny biznes, oczywiście również wymaga ona wiele godzin pracy. Czy rzeczywiście jednak jest to bycie non stop dostępnym. To zależy od tego jak chcemy aby nasza firma się rozwijała. Często wystarczy standardowa ilość pracy aby firma szła do przodu. Jeśli natomiast oczekujemy ekspresowych efektów, oczywiście trzeba włożyć w działalność podwójną ilość pracy.

Poranne wstawanie

Wiele osób pracujących na etacie wyobraża sobie, że kiedy ma się własny biznes nie trzeba się zrywać rano z łóżka, a pracę zaczynasz kiedy tylko masz ochotę. Być może tak jest. Jednak należy pamiętać, że doba ma jedynie 24 godziny i z czasem może nam jej brakować, jeśli zacznie się dopiero od 12.00. Poza tym wraz z rozwojem firmy mogą pojawić się spotkania biznesowe a one rzadko bywają w godzinach popołudniowych. Więc późne wstawanie, zdecydowanie nie powinno być jedynym aspektem determinującym decyzję o założeniu własnego biznesu.

Inni ludzie

Nie da się ukryć, że chodząc do pracy masz ciągły kontakt z innymi ludźmi. Spotykacie się na przerwie obiadowej, rozmawiacie w pokoju. Zdarza się też, że wychodzicie gdzieś po pracy. Najłatwiej jest kolegować się ze swoimi współpracownikami. Jednak z drugiej strony kłóci się to z założeniami utrzymania równowagi między pracą a życiem osobistym. Prowadząc działalność natomiast często siedzimy przed komputerem, nie wychodząc z domu. Nie sprzyja to poznawaniu nowych osób. Dlatego tak ważne jest aby uczestniczyć w wielu spotkaniach branżowych. Może to nie tylko zaprocentować biznesowo ale również zaspokoić potrzebę przebywania i rozmowy z nowymi ludźmi.

Satysfakcja

Na etacie jest ono zdecydowanie większe, gdyż wspierane przez kierownictwo. Ich zadaniem jest motywować nas do lepszej, efektywniejszej pracy. We własnym biznesie sami jesteśmy sobie szefami. Sami musimy się motywować oraz chwalić. Niestety o to drugie jest znacznie trudniej, gdyż z natury mamy tendencję do krytykowania oraz niedoceniania swoich działań.

Czy istnieje konkretna odpowiedź na pytanie co jest lepsze etat czy biznes? Właściwie to nie jedno i drugie uczy nas czegoś innego. Jedno i drugie przynosi nam korzyści, w różnej formie. Pewne jest to, że warto spróbować obu tych rzeczy aby samemu przekonać się co jest dla nas lepsze.