Wprowadzenie równowagi między pracą a życiem prywatnym to cel większości pracujących zawodowo. Niestety, zazwyczaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to praca wychodzi ponad życie osobiste i staje się priorytetem.

Wpadamy w wir obowiązków, zdobywania kolejnych osiągnięć oraz pięcia się po szczeblach kariery, zapominając zupełnie, w tym wszystkim, o nas samych. Jest to prosta droga do wypalenia zawodowego. Po czym je poznać? Jak sobie z nim radzić? Czy można go uniknąć? Przeczytaj artykuł.

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Jeśli na początku kariery praca jest wręcz naszym drugim domem, mamy mnóstwo pomysłów na realizowanie się, każdego dnia podchodzimy do niej z entuzjazmem, a po czasie nasze nastawienie się zmienia, to jest to właśnie wypalenie zawodowe. Objawy moją być różne. Najpopularniejsze to:

  • ogólne przemęczenie organizmu - kiedy po wolnym weekendzie dalej jesteśmy przemęczeni  i nawet długi urlop nie dodaje nowej energii do działania to jedną z przyczyn może być właśnie wypalenie zawodowe
  • apatia, wycofanie, nostalgia nie muszą świadczyć od razu o depresji może właśnie praca w, której nie czujemy spełnienia może mieć na to wpływ
  • kłótliwość, problemy w kontaktach z współpracownikami, ale również bliskimi mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym
  • ogólnie zły stan zdrowia - nasze ciało samo najlepiej pokazuje nam co mu jest, tak więc jeśli pojawiają się częste bóle głowy czy żołądka, mogą to być objawy stresu związanego właśnie z pracą

Sposoby na to jak uniknąć wypalenia zawodowego

Oczywiście wypalenia zawodowego można uniknąć nie zmieniając co dwa lata pracy na nową. Wystarczy wprowadzić kilka zasad, które pozwolą utrzymywać harmonię między życiem zawodowym i prywatnym.

Pierwszą z nich jest jasne ustalenie priorytetów. Kiedy wiemy jakie wartości są dla nas najważniejsze i gdzie są nasze granice łatwiej nam się ich trzymać, również w pracy. Ponadto warto czasem się zatrzymać i zastanowić czy praca nie zawłaszcza nam ważnych sfer życia.

Kolejna ważną zasadą jest, aby swoje życie zawodowe prowadzić w zgodzie ze sobą. Jeśli wybierzemy pracę, która nas pasjonuje, nie tylko będziemy wykonywać ją lepiej ale przede wszystkim unikniemy znudzenia i rutyny, który prowadzi właśnie do wypalenia zawodowego. Praca, która nie jest dostosowana do naszych naturalnych predyspozycji i temperamentu prędzej czy później zacznie nam przeszkadzać.

Istotnym elementem pracy jest też odpoczynek. Aby dać z siebie sto procent, organizm musi być zregenerowany i wypoczęty. Dlatego nie możemy bagatelizować tego aspektu, trzeba traktować odpoczynek jak część pracy, ponieważ po odpowiednim relaksie i właściwej ilości snu jesteśmy w stanie zrobić dwa razy więcej.

Należy też ciągle się rozwijać w pracy jak i poza nią. Wtedy zawsze możemy trafić na ciekawostki branżowe, które nas zainteresują lub nawet odkryć nową pasję. A jeśli będziemy robili wiele rzeczy, nigdy się nie znudzimy.

Nie od dzisiaj również wiadomo, że sport i zdrowe odżywianie idą w parze z harmonią psychiczną.W miarę możliwości powinniśmy, starać się uprawiać sport i zwracać uwagę na to co jemy. Taki tryb pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie na ogólne zadowolenie z życia.

Ważne jest również to aby mieć hobby. Coś co odrywa nas od rzeczywistości, coś w czym się zatracamy. W ten sposób nawet jeśli w pracy będziemy miewali gorsze dni, zawszę będziemy mogli się zrelaksować i zapomnieć o problemach, robiąc coś co lubimy najbardziej.

Wprowadzenie tych kilku zasad do swojej codzienności nie zagwarantuje natychmiastowego sukcesu. Jednak sukcesywna praca może doprowadzić do idealnej, dla wielu sytuacji równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz uniknięciu wypalenia zawodowego.

Poznaj całkowity koszt zatrudnienia pracownika Kalkulator wynagrodzeń - brutto - netto - całkowity koszt pracodawcy