"Chcę założyć własny biznes!" Tak myśli wielu etatowych pracowników podczas kolejnej scysji z szefem, czy frustracji wynikającej z obecnego miejsca pracy.

I chwała takiemu młodemu biznesmenowi za chęć podjęcia inicjatywy, jednak wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma. Dlatego warto sobie zdawać sprawę z czym wiąże się założenie własnej działalności gospodarczej .

Przede wszystkim plan, biznes plan

Przede wszystkim należy mieć jakikolwiek plan swojego biznesu. Szumnie nazywany biznesplanem ten dokument powinien stanowić po prostu spis tego co i w jaki sposób będziemy robić, żeby utrzymać naszą firmę, zdobywać dla niej klientów i rozwijać.

I tak, pokrótce nasz biznesplan powinien zawierać:

  1. Oczywiście czym jest nasz produkt czy usługa - co to jest, jaką ma konkurencję.
  2. Do kogo zostanie skierowany nasz produkt, czyli kto jest grupą docelową naszych odbiorców. Kim są Ci ludzie, jakie posiadają cechy demograficzne, czym się interesują.
  3. Następnie w jaki sposób chcemy ich powiadomić o tym, co oferujemy - o naszej ofercie. Jakimi kanałami będzie prowadzona nasza komunikacja marketingowa.
  4. I oczywiście jaka to będzie komunikacja, co chcemy powiedzieć w przekazie reklamowym naszemu potencjalnemu klientowi?
  5. Następnie określić proces sprzedaży. Dzięki działaniom reklamowym powinniśmy pozyskać leady sprzedażowe, czyli potencjalne kontakty do przyszłych klientów. Ale co dalej z nimi robić? Jak poprowadzić proces efektywny proces sprzedaży, aż po jego zamknięcie?
  6. Największe koszty zwykle ponoszone są na pozyskanie klienta, więc warto przemyśleć posprzedażowe postępowanie z klientem. Czy mamy możliwość pozyskania jego lojalności i spowodowania, żeby korzystać z naszych usług czy produktów w dalszym ciągu?
  7. Kolejnym ważnym elementem takiego biznesplanu jest budżet. Musimy wiedzieć jakie poniesiemy koszty na rozpoczęcie działalności (biuro, sprzęt, oprogramowanie, ewentualnie pracownicy), jakie poniesiemy koszty na marketing, powinniśmy przyjąć jakieś założenie co do tego, kiedy działania marketingowe przyniosą efekt oraz kiedy zaczniemy pozyskiwać pierwszych klientów i ostatecznie zarabiać.
Zobacz też:
Rozliczanie delegacji netto brutto kalkulator

Po drugie konsekwencja

W ten sposób powstałe założenia w postaci dobrze wykonanego biznesplanu powinniśmy zacząć realizować. Krok po kroku, dzień po dniu. Nic nie przychodzi od razu, więc w tym przypadku liczy się konsekwencja i - co tu dużo mówić - ciężka praca związana z rozwojem własnego biznesu.

Posiadanie własnej firmy to powód do dumy i satysfakcji - jesteśmy Panami czy Paniami własnego losu i sami decydujemy jak prowadzić oraz rozwijać biznes. Jednak nie jest to droga usłana różami. Dlatego warto tak dobrze i dokładnie zaplanować swoje działania, jak to tylko jest możliwe. Z pewnością zmniejszy to ryzyko zamknięcia własnej działalności zanim jeszcze się ona dobrze się rozwinie.

Baza firm